1397/4/19
تجلیل از پنج هنرمند و ذاکر در سومین جشنواره آواها و نواهای رضوی
تصویر خبر
80 هنرمند داخلی و خارجی در سومین جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی که از 28 تا 30 تیر ماه برگزار می‌شود حضور دارند و قرار است در این جشنواره از پنج هنرمند و ذاکر رضوی تجلیل ویژه صورت گیرد.
 
محمد حسین اسماعیلی در تشریح سومین جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی، گفت: در سومین جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی حضور هنرمندان در قالب 22 گروه موسیقی از 14 استان کشور و چهار کشور به صورت ویژه با رویکرد و هدف خاص ارادت به امام رضا (ع) حضور دارند.
 
وی افزود: سومین جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و همکاری بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع)، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد رودکی و انجمن موسیقی استان تهران در روز‌های 28، 29 و 30 تیر ماه برگزار می‌شود، که در بخش رقابتی آهنگسازی و تنظیمِ قطعات مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد و در بخش غیررقابتی و اجرایی، گروه‌هایی در حوزه موسیقی نواحی، موسیقی ردیف دستگاهی و موسیقی ملل به اجرای برنامه می‌پردازند.
 
اسماعیلی تصریح کرد: هدف اصلی سومین جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی ابراز ارادت هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر به ساحت مقدس امام هشتم (ع) است، ضمن اینکه تولید آثار فرهنگی و هنری در حوزه فرهنگ رضوی نیت بعدی برگزاری جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی است.
 
وی با بیان اینکه تمام اقوام ایرانی در این جشنواره حضور دارند و آثار ارایه می‌کنند، خاطرنشان کرد: موسیقی آیینی با محوریت امام رضا (ع) مایه وحدت اقوام ایرانی است و این یک فرصت ارزنده است که باید از آن بهره جست.
 
معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اشاره به اینکه به موسیقی ملل در جشنواره امسال با هدف وحدت مسلمانان حول محور رضوی توجه شده، افزود: امسال از چهار کشور ترکیه، افغانستان، آذربایجان و گرجستان در جشنواره حضور دارند و آثاری با موضوع امام رضا (ع) ارائه می‌کنند.
 
اسماعیلی تصریح کرد: بیش از 300 اثر به دبیرخانه سومین جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی ارسال شده که 22 گروه به جشنواره راه پیدا کرده‌اند.
 
وی در ادامه مردمی بودن و برگزاری جشنواره به‌طور سراسری را از ویژگی‌های سومین جشنواره آوا‌ها و نوا‌ها دانست و گفت: در استان تهران تلاش شده تا با تمرکز زدایی و با هدف توسعه فرهنگ عمومی اجرا‌های گروه‌های موسیقی در شش شهرستان دماوند، اسلامشهر، ملارد، شهرری، قرچک و پاکدشت انجام شود.
 
محمد حسین اسماعیلی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی رضوی موجب تولید گنجینه آثار در این حوزه شده است، افزود: در استان تهران نیز جشنواره آوا‌ها و نوا‌ها موجب تولید آثار ارزشمندی شده که در قالب محصولات صوتی و تصویری در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
 
وی یادآور شد: در جشنواره امسال در بخش تجلیل از هنرمندان و ذاکران رضوی که در گذشته آثاری را تهیه کرده‌اند از جمله «شاهین فرهت و فردین خلعتبری» در تولید و آهنگسازی آثار فاخر رضوی، سید حمیدرضا حسینی در تولید موسیقی آیینی و مذهبی، سید قاسم موسوی قهار در مدیحه سرایی، محمد علیزاده در موسیقی پاپ و علی کریم‌شجاعی به عنوان کهن سال‌ترین نقاره‌زن کرمان تقدیر می‌شود.
 
معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در پایان گفت: شهرام صارمی، تقی ضرابی، احمد صدری، حسام الدین سراج، آریا عظیمی‌نژاد و شاهین فرهت اعضای هیات داوران سومین دوره جشنواره آوا‌ها و نوا‌های رضوی هستند.
 
طبق این گزارش، اختتامیه این جشنواره روز شنبه 30 تیرماه ساعت 17 در تالار وحدت برگزار می‌شود.